luni, 29 aprilie 2024

Gimnastele de la CSS, copilele de aur ale Bârladului

Cele mai citite

Munca, perseverența, pasiunea și determinarea gimnastelor care fac performanță la Clubul Sportiv Școlar (CSS) Bârlad alături de antrenorii lor le-au adus recunoașterea pe plan național și internațional. Deși nu are finanțarea cluburilor Dinamo, Steaua sau Farul, secția de gimnastică de la CSS Bârlad a reușit să facă față provocărilor și să obțină an de an rezultate excelente.

Anul trecut, de exemplu, echipa gimnastelor de performanță s-a clasat a opta pe plan național în rândul cluburilor de profil, reușind prin performanța individuală dar și de echipă să surprindă lumea sportivă și juriile competițiilor naționale și europene.

În 2022, Amalia Puflea s-a clasat pe locul II în top 10 sportive, în cadrul Federației Române de Gimnastică. Amalia Puflea a fost declarată cea mai titrată sportivă a României la Festivalul Olimpic al Tineretului European, din Slovacia, unde a luat aur cu echipa, aur la bârnă și sol și aur la individual compus.

De asemenea, Amalia, cea care de anul acesta are dublă legitimare, la CSS și la Dinamo, a fost declarată în 2022 cea mai medaliată sportivă din delegația României la Campionatele Europene de Juniori, din Germania, unde a câștigat aurul la sol, bronz la bârnă și locul II cu echipa.

Echipa de junioare III de la CSS Bârlad a fost, anul trecut, campioana României, iar Miriam Giușă a fost cotată printre primele sportive la această categorie. La Campionatul Individual, din toamna trecută, Miriam Giușcă a fost campioană absolută: aur la individual compus, aur la paralele și bârnă, argint la sol și sărituri. Pe scurt, Miriam Giușcă a fost cea mai medaliată gimnastă din țară la vârsta de 9 ani.

La aceeași competiție, o figură frumoasă au făcut și Ecaterina Căldăraru, care a luat bronz la individual compus și la bârnă, precum și Andra Donose, care la junioare I a reușit să obțină o medalie de bronz la sărituri și locul IV la sol.

La Campionatul Național Școlar 2022, CSS a avut trei echipe în competiție și două au urcat pe podium, iar una s-a clasat pe locul IV, la mică diferență de locul III. La junioare III, nivel 7, CSS a luat medalie de aur pe echipe, iar la junioare II, argint pe echipe.

O evoluție excelentă a avut Miriam Giușcă, care a obținut medalii de aur la toate cele cinci probe, precum și Daria Bîgu, care a luat aur la bârnă, paralele, sol și sărituri.

Andra Donose a obținut aur la sol și sărituri, argint la paralele și individual compus și bronz la bârnă. Ecaterina Căldăraru a fost medaliată cu argint la paralele și cu bronz la sol și individual compus.

Giulia Cismaru a obținut locul III la sărituri, Balan Alexandra, locul II la bârnă, Andra Bucătaru a câștigat aur la sol, bârnă și individual compus, argint la sărituri și bronz la paralele. Ilona Balan a câștigat argintul la sol și individual compus.

Anul acesta, în martie, la prima etapă a Campionatului Național pe echipe, CSS Bârlad a obținut aur la junioare III, nivel 7 și bronz cu echipa la junioare III, nivel 6. Daria Iancu a câștigat aur la individual compus (junioare III, nivel 7), iar Miriam Giușcă a obținut argint la individual compus (junioare III, nivel 6).

La Campionatul Școlar din luna aprilie, atât echipele de junioare III, nivel 6, cât și nivel 7, au luat aurul. În total, micuțele gimnaste de la Bârlad au câștigat 25 de medalii, din care 9 de aur, 3 de argint și 13 de bronz.

Daria Iancu a câștigat argintul la individual compus și bârnă, Ioana Șerban a luat aur la sol, iar Miriam Giușcă a obținut patru medalii de aur la individual compus, paralele, bârnă și sol.

În urmă cu câteva zile, pe 19 mai, șapte sportive de la CSS Bârlad au participat la cea de-a IX-a ediție a Cupei „Nadia Comăneci”, de la Onești, unde au obținut 18 medalii, toate gimnastele noastre urcând pe podium.

La categoria junioare III, nivel 7-9 ani, au concurat Daria Iancu, Ioana Șerban, Maria Tănasă și Maria Ciortan. La categoria junioare III, nivel 6-10 ani, CSS Bârlad a fost reprezentat de Miriam Giușcă, Giulia Cismaru și Ecaterina Căldăraru.

Astfel, Daria Iancu a câștigat aurul la individual compus, sărituri, paralele și sol. Ioana Șerban a câștigat argint la sol și la individual compus. Maria Tănasă a obținut bronz la bârnă și paralele, iar Maria Ciortan a luat bronz la sol.

Miriam Giușcă a cucerit aur la bârnă și argint la sol, paralele și individual compus, precum și medalia de bronz la sărituri. Giulia Cismaru a obținut medalie de bronz la individual compus, paralele și sol, iar Ecaterina Căldăraru a reușit să urce pe podium obținând bronzul la bârnă.

Pentru gimnastele de la CSS Bârlad urmează două competiții importante: Cupa „Andreea Răducan” (27 mai) și Campionatul Național pe echipe și individual compus, de la Ploiești, care se va desfășura în iunie.

Gimnastele de la CSS se pregătesc intens în sala de antrenamente, așa cum fac din primul an în care au început să practice acest sport minunat în sala care poartă numele Andreei Răducan, gimnastă de excepție, formată la școala bârlădeană.

La această oră, 112 fetițe sunt înregistrate la secția de gimnastică a CSS Bârlad: șapte grupe de începătoare, două grupe de avansate și o grupă de performanță, din care fac parte opt fetițe.

Pentru gimnastele de performanță, copilăria este o perioadă diferită față de a celorlalte fetițe, o perioadă de renunțări, de efort fizic și psihic susținut. Toate sunt asumate de aceste fetițe talentate, inteligente și dornice de autodepășire.

Nu ar fi reușit însă să ajungă la acest nivel înalt, fără antrenorii care zi de zi le îndrumă cu multă răbdare și profesionalism. Aceștia sunt: soții Ana-Maria și Liviu Iordache, George Crupenschi, Sebastian Panaite și Paula Fotache.

„Gimnastica artistică este sportul grației, al forței și al perseverenței! Este un sport care educă spiritul, mintea și corpul, șlefuind cu abilitate atât aptitudinile individuale, cât și caracterul copiilor! Este un sport în care eleganța,  forța și echilibrul absolută sunt calități cheie! Curajul, disciplina și răbdarea capătă conotații cosmice în acest sport unde progresul trebuie să fie continu, atât din punct de vedere al dificultății, cât și din punct de vedere al perfecțiunii execuției! Gimnastica este sportul celor puternici fizic și psihic! Este sportul care formează campioni pentru viață ! Copilăria gimnastelor este diferită, plină de magie, provocări și salturi!  Ele învață să zboare, învață că fiecare eșec este primul pas către următorul succes, învață că după o cădere trebuie să te ridici mai puternică și mai determinată, te învață să accepți că fiecare greșeală face parte din progres și că munca este cheia succesului! Pentru că se apropie ziua de 1 Iunie, Ziua Internațională a Copilului, doresc să le urez La mulți ani fetițelor care fac gimnastică la CSS Bârlad, să rămână la fel de puternice și perseverente cum au fost și până acum. Știu că pentru ele copilăria este puțin altfel decât cea a copiilor care nu fac sport de performanță, dar mai știu că este plină de satisfacții care compensează toate sacrificiile pe le fac.”, a transmis Ana-Maria Iordache, antrenoare la CSS Bârlad.