Discuții interesante, în ședința de ieri a Comisiei de urbanism din cadrul Consiliului Local Municipal Bârlad. Felul dezastruos în care arată Cimitirul „Eternitatea”, reflectat de presa locală dar și de foarte mulți bârlădeni pe rețelele sociale, a fost adus în discuție de unii consilieri.
Marius Iamandi și Mircea Leonte au atras atenția conducerii Primăriei cât și DAPPC, asupra modului deficitar în care este folosită taxa de alee (cimitir), câtă vreme bălăriile au ajuns la jumătate de metru înălțime, iar Administrația cimitirelor nu pare a fi preocupată.
Iritat de această situație, consilierul Mircea Leonte a declarat public că el nu va achita sub nicio formă în acest an taxa de alee, întrucât nu se justifică.
Consilierul a sesizat în ședință și atitudinea iresponsabilă a firmelor care execută lucrări funerare în cimitir, care nu curăță în urma lor, afectând astfel mormintele din jur.
Mircea Leonte a atras atenția lui Mircea Iosipescu, directorul DAPPC, prezent în sală, că nu este normal ca aceste firme să folosească gratuit apa de la cișmeaua din cimitir, apă pe care Administrația o plătește la Aquavas.
În fața acestor adevăruri de necontestat, primarul Dumitru Boroș nu a avut ce să spună, iar directorul Mircea Iosipescu a avut aceeași atitudine, pentru că, într-adevăr, nu avea cum să combată aspectele sesizate.
Tăcuți au fost și când a venit vorba de numărul mare de angajați, respectiv de fondul de salarii de la DAPPC. Consilierii și-au dat seama că motivul principal al aplicării al taxei de cimitir este acela de asigura în primul rând lefurile salariaților, cei mai mulți fiind la birouri.
Mai mulă decență n-ar strica, bunăoară s-ar impune chiar o reconsiderare a organigramei. O organigramă care să cuprindă mai multe posturi pe teren și mai puține în birouri.
De ce este nevoie de șef de serviciu dar și de administrator pentru fiecare sector: parcări, cimitire, piețe? Ori administrator, ori șef de serviciu. Și corect ar fi fost ca în condițiile în care subvenția de la Primărie a dispărut să nu mai fi fost numit nimeni pe postul de director adjunct, lăsat liber după plecarea Roxanei Feraru la DAS.









Iosioescu fost milițian si Chelaru Vasile arestatul de la poliția locală Bârlad, respectiv Administratorul Bica Iulian fost topometrist cu aceștia sia găsit boros sa faca treaba, uitați-vă in curțile lor si dupa va dați seama cât sunt de gospodari.
Ăștia nu au făcut nimic o viață si nu vor face putorile că nu îi duce capul.
Într-adevăr, in cimitir ziua ți-e si teama să mergi printre morminte ca să aprinzi o lumânare, că nu știi pe unde calci că iarba este de jumătate de metru , este plin de cerșetori unii din ei chiar agresivi iar daca ajungi mai pe înserat te atacă câinii. RUȘINE vă fie domnilor Primar ,directori și administratori !
In gradina publică iarba e la fel de 1.3 metri !
Am plătit taxa de cimitir si am avut vaga impresie că „uite a mai venit un prost să plătească”