Teatrul din Bârlad, în sărbătoare! În perioada 13-15 noiembrie, cu prilejul împlinirii a 70 de ani de la înființarea Teatrului „Victor Ion Popa”, vor avea loc mai multe spectacole dedicate acestui moment aniversar.
Joi, 13 noiembrie, ora 19.00, va avea loc spectacolul REGINA MAMĂ, de Manlio Santanelli, cu Oana Pellea și Marius Manole.
„Un text minunat. E comedie? Da. E și drama? Da. E Teatru? E Viață? […] O mamă și un fiu. Două generații, două lumi, dar un unic Univers. E multă iubire și duioșie în Universul lor, sunt lumini si umbre, conflicte si împăcări, glume si acuze, regrete, emoție si hohote de râs… Vi se pare cunoscut? Nu-i așa că sună a Viață?”, întreabă, cu sensibilitate și sinceritate, Oana Pelea.
<<Un text minunat, care a făcut istorie. Două personaje care, sub masca durității, ascund o vulnerabilitate incredibilă. În perioada asta a vieții noastre, ne e mult mai comod să fim agresivi, să atacăm, să fim pe picior de război. E aproape rușinos să mai spui „mi-e dor”, „mulțumesc”, „te iubesc”. Ne ferim să ne arătăm slăbiciunile – cu prietenii, cu colegii, chiar și cu părinții noștri. Dar iubirea nu stă deoparte; vine peste tine, chiar și atunci când fugi de ea>>, mărturisește Marius Manole.
Vineri, 14 noiembrie, de la ora 18,30, actorii Teatrului Municipal Bacovia vor urca pe scenă cu piesa VRĂJITOARELE DIN SALEM, de Arthur Miller.
Sâmbătă, 15 noiembrie, de la ora 18,30, este rândul actorilor bârlădeni să iasă la rampă, evident, cu o premieră. Și ce spectacol ar fi fost mai potrivit la ceas aniversar decât TAKE, IANKE ȘI CADÂR, de V. I. Popa.
Biletele pentru cele trei spectacole s-au pus deja în vânzare. Pentru „Regina Mamă”, prețul biletelor variază între 100 și 250 lei. Prețul biletului pentru spectacolul „Vrăjitoarele din Salem” este de 60 de lei, iar pentru premiera „Take, Ianke și Cadîr, 100 de lei.
Publicul bârlădean, și nu numai, este invitat, așadar, timp de trei zile la spectacolele dedicate anivesrării celor șapte decenii de existență a Teatrului „Victor Ion Popa”, unde gongul a răsunat pentru prima dată în 1955, într-o seară de 28 decembrie.
Primul spectacol a fost „Mielul Turbat”, de Aurel Baranga, în regia lui Sică Alexandrescu. De atunci, s-au jucat în sute de spectacole viețile a mii și mii de caractere, între care măcar o dată ne-am regăsit fiecare dintre noi.
70 de ani de aplauze, zâmbete, lacrimi și trăiri intense. Teatrul din Bârlad nu celebrează doar o cifră rotundă, ci o istorie vie, scrisă în sufletul fiecărui spectator care i-a trecut pragul.

















